نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران


ویژه نامه مرکز بسیج نهاد ریاست جمهوری و سازمان¬های تابعه

عید اکمال دین و اتمام نعمت و رضایت خداوند به دین اسلام بر همکاران محترم مبارک باد

تعداد بازدید: 1172
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 شهریور 1395 - 15:45
ویژه نامه مرکز بسیج نهاد ریاست جمهوری و سازمان¬های تابعه

بسمه تعالی

عید اکمال دین و اتمام نعمت و رضایت خداوند به دین اسلام بر همکاران محترم مبارک باد

عید غدیر در کلام پیامبر صلی اله علیه و آله و سلم: (در روز عید غدیر)

پیامبر (ص) فرموده بود: به من تهنیت بگویید،‌به من تهنیت بگویید.

عید غدیر در کلام امام صادق علیه السلام

عبدالرحمان بن سالم از پدرش روایت کرده است که از حضرت صادق علیه السلام پرسیدم: آیا مسلمانان غیر جمعه، قربان و فطر، ‌عیدی دارند؟ فرمود: آری عیدی با حرمت و عظمت بیشتر. گفتم چه روز؟ فرمود: روزی که پیامبر، حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام را به امامت منصوب کرد و فرمود: « من کنت مولاه فهذا علی مولا » عرض کردم: آن روز چه روزی است. فرمود: به روزش چه کار داری، سال در گردش است، ‌ولی آن روز، ‌هیجدهم ذی الحجه است. پرسیدم: در آن شایسته است چه کاری انجام شود؟ فرمود: در آن روز، با روزه و عبادت و یاد کردن محمد و آل محمد، خداوند را یاد کنید. همانا پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم توصیه فرمود: که مردم این روز را عید بگیرند. پیامبران همه چنین می­کردند و به جانشینان خود وصیت می­کردند که روز تعیین جانشین را عید بگیرند.

امام خمینی رحمة الله تعالی علیه:

زنده نگه داشتن این عید (غدیر) نه به این است که چراغانی، قصیده خوانی و مداحی بشود. اینها خوب است اما مسأله این نیست مسأله اینست که به ما یاد دهند چطور باید تبعیت کنیم.

مقام معظم رهبری حفظة الله تعالی علیه:

روز عید غدیر که به نام عید ولایت نامیده می­شود .... روزی است که مفهوم ولایت اسلامی،‌ به وسیله پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم یک مصداق روشن و عینی پیدا کرد. برای کسانی که می­خواهند از اسلام نمونه­ای ذکر بکنند بهترین نمونه همان کسی است که نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم او را به الهام الهی و به دستور پروردگار عالم برای منصب عظیم ولایت آن روز معین فرمود. ولایت که عنوان حکومت اسلامی در اسلام و شاخصه نظام اجتماعی و سیاسی برای اسلام است و آن عبارت است از پیوستگی، ‌پیوند و درهم پیچیدگی و درهم تنیدگی، این معنای ولایت است.

غدیر در منابع اهل سنت

ابوعلی انصاری به اسناد خود از پدرش نقل کرده: پدرم گفت پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم در روز خیبر پرچم را به علی ابن ابی طالب علیه السلام داد و خدای تعالی خیبر را بدست علی علیه السلام گشود و در روز عید غدیر خم او را بپا داشت و به مردم اعلام فرمود که او یعنی (علی علیه السلام) مولای هر مرد و زن از اهل ایمان خواهد بود.

ابن عقده در "حدیث الولایه" و سیوطی در تاریخ الخلفا این حدیث را نقل کرده­ اند.