نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران


شورای اطلاع رسانی دولت


دبیرخانه شورای اطلاع‏ رسانی دولت مهمترین نهاد سیاستگذار در رابطه با چگونگی اطلاع‏ رسانی مسائل کلان کشور در حوزه‏ های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‏باشد که دراین راستا ضمن هماهنگی با دفتر ریاست محترم جمهوری اقدامات لازم را با همکاری روابط عمومی‏ های دستگاه های اجرایی انجام می‏دهد. در حال حاضر حوزه اصلی فعالیت در دبیرخانه شورای اطلاع‏ رسانی دولت شامل اداره‏ کل دفتر سخنگوی دولت، اداره ‏کل پایگاه اطلاع‏ رسانی دولت، اداره‏ کل رصد وپایش، اداره ‏کل هماهنگی و آموزش و ارتباط با رسانه‏ ها می‏باشند که فعالیت‏ های هرکدام در ذیل به صورت مختصر اشاره شده است.

 

اهم فعالیت ها و پروژه ها

اداره‏ کل حوزه دفتر سخنگوی دولت

هماهنگی امور رسانه‏ ای و برگزاری نشست‏های خبری مستمر سخنگوی محترم هیئت دولت

هماهنگی امکان حضور اصحاب رسانه پس از جلسات هیئت دولت به منظور مصاحبه با اعضای کابینه

جمع‏ بندی بولتن‏ ها و گزارشات و سوالات احتمالی مورد نیاز برای جلسات سخنگوی دولت از طریق مراکز روابط عمومی دستگاه های اجرایی

اعلام مواضع رسمی سخنگوی دولت از طریق بیانیه، جوابیه و ... از جمله مهمترین اقدامات اداره‏ کل دفتر سخنگوی دولت به شمار می‏ آید.

 

اداره‏ کل هماهنگی و آموزش

دبیرخانه شورای اطلاع ‏رسانی دولت به منظور ایجاد انسجام و همدلی بیشتر بین روابط عمومی دستگاه های اجرایی و اتخاذ رویه واحد در امر اطلاع‏ رسانی و سیاستگذاری در این خصوص اقدام به تشکیل شورایی متشکل از روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع ‏رسانی دستگاه های اجرایی(طبق مصوبه هیئت وزیران) نموده است که با برگزاری جلسات مستمر، سیاستهای کلان دولت را برای اجرا ابلاغ می‏ نماید. شایان ذکر است در این جلسات مشکلات موجود در این حوزه را از سوی روابط عمومی دستگاه های اجرایی دریافت و نسبت به رفع آن تاحد امکان تلاش می‏ نماید.

 

اداره‏ کل پایگاه اطلاع‏ رسانی دولت

پایگاه اطلاع‏ رسانی دولت با نشانی www.dolat.ir  تنها پایگاه رسمی اطلاع‏ رسانی اعضای هیات دولت به شمار می‏ آید. این پایگاه علاوه بر انتشار اخبار ریاست محترم جمهوری، معاون اول رئیس جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهور، معاونان ریاست محترم جمهوری اقدام به پوشش اخبار تمامی اعضای کابینه بر روی خروجی سایت خود می‏کند و درکل مسوولیت اطلاع‏ رسانی و حمایت خبری از تیم دولت را برعهده دارد.

 

سامانه پیامک اطلاع رسانی دولت (پاد)‌

سامانه پیامکی (پاد) از دیگر فعالیت‏های پایگاه اطلاع‏ رسانی دولت به شمار می‏ آید. این سامانه اهم اخبار ریاست محترم جمهوری، معاون اول رئیس جمهور و کابینه را در قالب پیامک (پاد) به حدود پنج هزار نفر از نخبگان رسانه‏ای و سیاسی کشوراطلاع‏ رسانی می‏کند. نخبگانی ازاصحاب رسانه، نمایندگان خانه ملت، مدیران ارشد دولتی و... عضو سامانه پیامکی پایگاه اطلاع‏ رسانی دولت به شمار می‏ آیند.

 

اداره کل رصد و پایش ‌

از دیگر مواردی که دبیرخانه شورای اطلاع‏ رسانی دولت به آن اهتمام دارد رصد مطبوعات، سایت‏ها وخبرگزاری‏ ها و صدا و سیما است. این اداره‏ کل ضمن پایش و رصد موارد فوق الذکر بولتن‏ های مربوطه را در اختیار مدیران جهت تصمیم‏ گیری آتی قرار می‏دهد؛ لازم بذکر است موارد انتقادی که از سوی رسانه‏ ها مطرح می‏گردد از سوی دبیرخانه شورای اطلاع‏ رسانی جهت پاسخگویی به دستگاه های مربوطه ارجاع می‏گردد.

 

ارتباط با رسانه‏ ها

یکی از اقدامات دبیرخانه شورای اطلاع‏ رسانی دولت تسهیل ارتباط رسانه‏ ها با دستگاه های اجرایی و پیگیری موضوعات و دغدغه‏ های ایشان است. در این دفتر مورد مربوط به خبرنگاران و فعالان رسانه حوزه دولت ساماندهی و پیگیری می‏شود.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت

علیرضا معزی

سایت شورای اطلاع رسانی دولت: dolat.ir